Školský
Home Up História Seniorát Cirkevné zbory Polárka FOTO

 

 

Resize_of_brana.jpg (2557 bytes)
Knihy z Vydavateľstva POLÁRKA

wPolsko.JPG (24213 bytes)

Fotografie z Poľska

Správa školského výboru o činnosti výboru a vyučovania náboženstva pre seniorálny konvent 25.3.2006 v  Dúbrave

        „Ježiš mu riekol: Ja som cesta i pravda i život. Nik neprichádza k Otcovi, ak len nie skrze mňa.“       J 14,6

        „Dovoľte dietkam prichádzať ku mne a nebráňte im, lebo takých je kráľovstvo nebeské.“                     Mk 10,14

         Vážení bratia a sestry konventuáli!

         Predkladáme Vám správu školského výboru o školskej činnosti v senioráte za uplynulý rok 2005.  

         Ako to vyzerá  v našom senioráte? Robíme všetko preto, aby mohli prichádzať dietky k Pánu Ježišovi? Možno často krát zabúdame nato, akú veľkú zodpovednosť máme.

1.Vyučovanie náboženstva na štátnych školách:

         Vďaka Pánu Bohu aj  počas uplynulého roku prebiehalo vyučovanie náboženstva na štátnych školách. Vyučovanie náboženstva v organizovanej štruktúre štátnych škôl je pre nás výhodou, aj keď sa vždy nestretávame s ústretovým prístupom. Aj tento rok sme nie raz museli skonštatovať, že by sme si vedeli predstaviť aj lepšie riešenia, hlavne čo sa týka rozvrhov, počtov a delení žiakov v triedach, dozoroch počas prestávok, disciplíny žiakov, či materiálov na vyučovanie. I napriek tomu máme byť aj za čo vďační.  Vyučovať náboženstvo na štátnych školách je pre nás veľkou pomocou. Nemusíme sa starať o organizačnú stránku vyučovania. Stretávame sa s deťmi, ktoré môžeme získať pre aktívny život v zbore, môžeme pôsobiť medzi pedagógmi a zamestnancami školy. Nesmieme však zabúdať, že nás a naše správanie veľmi citlivo pozorujú a prísne hodnotia. Neznamená to, že sa máme prispôsobovať svetu, ale práve naopak, máme ukazovať na Pána Ježiša, ako na správnu cestu, pravdu, ktorá prináša večný život.

         Aj keď je snaha pracovať na nových učebniciach a materiáloch na vyučovanie, je to stále nepostačujúce. Stretávali sme sa znovu s problémom disciplíny. Zápasíme s osnovami, ich kombinovaním v zmiešaných skupinách. Mnohí vyučujúci poukazujú na ľahostajný prístup žiakov k vyučovaniu, vulgárne vyjadrovanie a nezáujem rodičov o výchovu v kresťanskom duchu.  Spoliehajú sa, že hodina náboženstva vyrieši ich problémy s výchovou a veľmi ľahko sa vzdávajú svojho podielu zodpovednosti. Bez spolupráce pri kresťanskej výchove zo strany rodiny to má vyučujúci naozaj ťažké. Je však veľkou radosťou, keď dieťa navštevujúce náboženskú výchovu, je naopak nositeľom Božej lásky aj pre svojich doma.

         Aj tento rok sa podľa štátneho zákona predmet náboženstvo vyučuje na štátnych školách:

 - v 1.ročníku základných  škôl   -  povinne voliteľný predmet

 - v 2. – 4. ročníku základ. škôl -  nepovinný predmet

 - v 5. – 9. ročníku základ. škôl -  povinne voliteľný predmet

 - na stredných školách  – povinne voliteľný predmet v 1.a 2.ročníku

 

         Na porovnanie počtu žiakov uvádzame tabuľku počtu prihlásených:

 

  Školský rok      2003/2004        2004/2005        2005/2006

  Materské školy        21                29               22

  1.stupeň ZŠ          842               801               834

  2.stupeň ZŠ         1326              1265              1181              

  Stredné školy        232               205______________293__

  SPOLU                2421              2300              2308

 

Vyučuje 36 vyučujúcich na 60 školách v senioráte.

V cirkevnom zbore Ružomberok sa vyučuje aj na fare.

2.Činnosť školských dekanov

         Školský výbor sa zaoberal aj vyhodnocovaním hospitačnej činnosti školských dekanov.

         Náš seniorát má troch školských dekanov, ktorí sú zároveň aj členmi Školského výboru LOS. Majú na starosti hospitačnú činnosť na hodinách náboženstva na štátnych školách. Školy v senioráte majú podelené a aspoň raz v školskom roku sa snažia navštíviť vyučujúcich priamo na hodinách náboženstva. Z ich správ vyplýva, že sú nedostatky aj na strane vyučujúcich. Niektorí neskoro prichádzajú na vyučovanie, sú nepripravení a nesústredení. Nenahlasujú zmeny v rozvrhu vyučovania. Hodiny sú rozhárané a chaotické. Sú aj prípady, keď vyučujúci na hodinu nepríde a ani to vedeniu školy neoznámi. Je smutné, že musíme konštatovať takéto nedostatky. Znovu opakujem, že je to súčasť nášho svedectva a nesmie nám byť ľahostajné akú vizitku robíme svojmu Pánovi. Sú vyučujúci, ktorým patrí poďakovanie za svedomitú prácu a námahu, ktorú konajú ochotne a s radosťou.

 

         Chcem sa poďakovať aj školským dekanom za ich prácu s prianím, aby pri svojich návštevách mohli zažívať radosť a konštatovať len spokojnosť s úrovňou vyučovania a prístupu k nemu.

3.Činnosť školského výboru

         Školský výbor sa v uplynulom roku stretol na svojom zasadnutí štyrikrát. Pripravil podklady k uzneseniam č.26/2004 a č.30/2005, ktoré prijalo seniorálne  presbyterstvo LOS.           V spolupráci s metodickým centrom v Liptovskom Mikuláši, ktoré vedie  brat farár Mgr. Marián Bochnička, školský výbor pripravil metodické vzdelávanie pre učiteľov náboženstva k problematike práce pedagóga s nezvládnuteľnými deťmi, prezentáciou pomôcok pre 1.-4.ročník pripravených sestrou Mgr.Alenou Ďurčíkovou.  Sestra Dr. Viera Macháčková nás informovala o možnostiach rozšírenia pedagogického vzdelávania. Na ďalšom stretnutí sme si vypočuli prednášku brata Mgr.Viktora Sabu, školského dekana o metodike vyučovacej hodiny. Školský výbor plánuje aj tento rok pripraviť dve stretnutia pre učiteľov náboženstva. Radi by sme zapojili do práce seniorátu aj evanjelických učiteľov, a preto hľadáme kontakty s nimi.

         Zapojili sme sa aj do prípravy a organizácie seniorátnej biblickej súťaže. Aj tento rok si oblasť Orava  samostatne pripravila súťažné kolo. Jej víťazi postúpili do celoslovenského kola spolu s víťazmi z Liptova. Súťaž pripravovala a organizovala sestra farárka Katarína Hudáková. Seniorátnej biblickej súťaže sa zúčastnilo spolu 85 detí.

         Celoslovenská biblická súťaž prebehla v Banskej Bystrici. Veľkú radosť nám urobili dve dievčatá z nášho seniorátu, ktoré sa v celoslovenskej biblickej súťaži umiestnili v III.kategórii na prvom  mieste so zhodným počtom bodov. Boli to Alžbeta Janíkova z Liptovskej Sielnice a Ivana Sopúchová z Veličnej. Do vašej pozornosti odporúčam aj tohtoročnú biblickú súťaž.

         Snahou Školského výboru je podieľať sa na skvalitňovaní náboženskej výučby, pomáhať pri odborných otázkach, riešiť vzniknuté problémy. Prosíme o Božie požehnanie pre našu prácu. Prosíme aj Vás, aby ste vo svojich modlitbách mysleli na výchovu a vzdelanie našich detí, aby rástli ako Božie dietky a poznali pravú cestu, pravdu a pravý život vo viere v Pána Ježiša Krista.

                                      Mgr. Daniela Veselá
                                                            predseda ŠV LOS